API Delevan 5022-161J
5022-161J picture photo
Mfg. Part Number
5022-161J
Brief Description
FIXED IND 160NH 3.025A 40 MOHM
Datasheet Download
5022-161J.pdf
Availability of 5022-161J
QUANTITY
5022-161J Order Process
Ship out your order
Specifications of 5022-161J
Internal Part NumberEIS-5022-161J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance160nH
Tolerance±5%
Current Rating3.025A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant525MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5022-161J
Related Links5022, 5022-161J Datasheet, API Delevan Distributor
5022-161J Details Description
Related parts for 5022-161J
IC OPAMP GP 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 3POS .100 TIN datasheet.pdf
RES 500 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW VMT3 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 40-QFN datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180 OHM 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf