API Delevan 5022-563J
5022-563J picture photo
Mfg. Part Number
5022-563J
Brief Description
FIXED IND 56UH 335MA 3 OHM SMD
Datasheet Download
5022-563J.pdf
Availability of 5022-563J
QUANTITY
5022-563J Order Process
Ship out your order
Specifications of 5022-563J
Internal Part NumberEIS-5022-563J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Type-
Material - CoreIron
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating335mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5022-563J
Related Links5022, 5022-563J Datasheet, API Delevan Distributor
5022-563J Details Description
Related parts for 5022-563J
IDC CABLE - CSC16S/AE16G/CSC16S datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DGTL SENSOR 3PHASE 150 VAC 5 AAC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR LASER 50M NPN 10-30VDC datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL POL ST datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf