| Internal Part Number | EIS-504222B03700G | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | How to Select a Heat Sink | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Heat Sinks | |
| Series | - | |
| Type | Board Level, Vertical | |
| Package Cooled | TO-220 (Dual) | |
| Attachment Method | Bolt On and PC Pin | |
| Shape | Rectangular, Fins | |
| Length | 1.450" (36.83mm) | |
| Width | 0.700" (17.78mm) | |
| Diameter | - | |
| Height Off Base (Height of Fin) | 0.850" (21.60mm) | |
| Power Dissipation @ Temperature Rise | 4W @ 40°C | |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow | 5.0°C/W @ 200 LFM | |
| Thermal Resistance @ Natural | 6.4°C/W | |