Illinois Capacitor 505MHBS45K2J
505MHBS45K2J picture photo
Mfg. Part Number
505MHBS45K2J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5UF 10% 800V RADIAL
Datasheet Download
505MHBS45K2J.pdf
Availability of 505MHBS45K2J
QUANTITY
505MHBS45K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 505MHBS45K2J
Internal Part NumberEIS-505MHBS45K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package175
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)10.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 0.551" W (42.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)505MHBS45K2J
Related Links505MHB, 505MHBS45K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
505MHBS45K2J Details Description
Related parts for 505MHBS45K2J
CONN JACK 12POS MALE CRIMP datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BROWN 100' datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED PRISM TRI-LVL RED GREEN BLUE datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
TXRX RS232 2.4GHZ 50MW DB9 datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 56UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
15KV 160A ASL - 2 SHOT - U.S datasheet.pdf