Illinois Capacitor 505MHBS45K2J
505MHBS45K2J picture photo
Mfg. Part Number
505MHBS45K2J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5UF 10% 800V RADIAL
Datasheet Download
505MHBS45K2J.pdf
Availability of 505MHBS45K2J
QUANTITY
505MHBS45K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 505MHBS45K2J
Internal Part NumberEIS-505MHBS45K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package175
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)10.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 0.551" W (42.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)505MHBS45K2J
Related Links505MHB, 505MHBS45K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
505MHBS45K2J Details Description
Related parts for 505MHBS45K2J
CONN SOCKET 20-14AWG TIN UMNL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 35 OHM 5% 12W datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf