| Internal Part Number | EIS-508FX2-ST | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Networking Solutions | |
| Family | Switches, Hubs | |
| Series | N-TRON® | |
| Type | Switch - Unmanaged | |
| Configuration | Fixed | |
| Number of Ports | 8 | |
| Copper Ports | 6 | |
| Copper Type | 10/100 | |
| Fiber Ports | 2 | |
| Fiber Type | 100BASE-FX (Multimode) | |
| SFP/XFP Ports | - | |
| SFP/XFP Type | - | |
| PoE Ports | - | |
| Connector Type | RJ45, ST | |
| Voltage - Input | 10 ~ 30VDC | |
| Ingress Protection | - | |
| Mounting Type | DIN Rail | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 508FX2-ST | |
| Related Links | 508F, 508FX2-ST Datasheet, Red Lion Controls Distributor | |