Grayhill, Inc. 50A36-01-1-02N
50A36-01-1-02N picture photo
Mfg. Part Number
50A36-01-1-02N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
50A36-01-1-02N.pdf
Availability of 50A36-01-1-02N
QUANTITY
50A36-01-1-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50A36-01-1-02N
Internal Part NumberEIS-50A36-01-1-02N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50A36-01-1-02N
Related Links50A36-0, 50A36-01-1-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50A36-01-1-02N Details Description
Related parts for 50A36-01-1-02N
MOSFET P-CH 200V 1.9A DPAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
RIGHT ANGLE FC MNT datasheet.pdf
IC REG BUCK BST PROG 2A 20DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
G7SA-2A2B DC48 datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M datasheet.pdf
DIODE FRED 200V 20A TO-220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf