Grayhill, Inc. 50A36-01-1-05S
50A36-01-1-05S picture photo
Mfg. Part Number
50A36-01-1-05S
Brief Description
SWITCH ROTARY SP5T
Datasheet Download
50A36-01-1-05S.pdf
Availability of 50A36-01-1-05S
QUANTITY
50A36-01-1-05S Order Process
Ship out your order
Specifications of 50A36-01-1-05S
Internal Part NumberEIS-50A36-01-1-05S
Series50
Number of Positions5
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP5T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50A36-01-1-05S
Related Links50A36-0, 50A36-01-1-05S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50A36-01-1-05S Details Description
Related parts for 50A36-01-1-05S
RES 1.18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB COPPER CLAD POS 4 X 6"2 SIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 4.4NS 256BGA datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 8A DPAK datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC 30/60 K MC datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
TOOL GUIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 410MW SOD123 datasheet.pdf
POLYSWITCH RHE SERIES 6.5A HOLD datasheet.pdf