Grayhill, Inc. 50A36-01-1-07S
50A36-01-1-07S picture photo
Mfg. Part Number
50A36-01-1-07S
Brief Description
SWITCH ROTARY SP7T
Datasheet Download
50A36-01-1-07S.pdf
Availability of 50A36-01-1-07S
QUANTITY
50A36-01-1-07S Order Process
Ship out your order
Specifications of 50A36-01-1-07S
Internal Part NumberEIS-50A36-01-1-07S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series50
Number of Positions7
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP7T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50A36-01-1-07S
Related Links50A36-0, 50A36-01-1-07S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50A36-01-1-07S Details Description
Related parts for 50A36-01-1-07S
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONSPICUITY MARKING 2" RED/WHT datasheet.pdf
IC MMIC ATTENUATOR VAR 5-450GHZ datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 2POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
AST AGC FUSE ASSORTMENT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.54 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 1.025A 140 MOHM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf