Grayhill, Inc. 50A36-01-2-04N
50A36-01-2-04N picture photo
Mfg. Part Number
50A36-01-2-04N
Brief Description
SWITCH ROTARY DP4T
Datasheet Download
50A36-01-2-04N.pdf
Availability of 50A36-01-2-04N
QUANTITY
50A36-01-2-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50A36-01-2-04N
Internal Part NumberEIS-50A36-01-2-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series50
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50A36-01-2-04N
Related Links50A36-0, 50A36-01-2-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50A36-01-2-04N Details Description
Related parts for 50A36-01-2-04N
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH MAGNETIC 1A 15-28AT datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 14A TO-247AD datasheet.pdf
CONN IDC ZR 5POS 1.5MM 30AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE FAST REC 1000V 60A SOT227 datasheet.pdf