Grayhill, Inc. 50AT60-01-1-04N
50AT60-01-1-04N picture photo
Mfg. Part Number
50AT60-01-1-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T
Datasheet Download
50AT60-01-1-04N.pdf
Availability of 50AT60-01-1-04N
QUANTITY
50AT60-01-1-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50AT60-01-1-04N
Internal Part NumberEIS-50AT60-01-1-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw60°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50AT60-01-1-04N
Related Links50AT60-, 50AT60-01-1-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50AT60-01-1-04N Details Description
Related parts for 50AT60-01-1-04N
CONN TERM FEMALE 20-24AWG GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 40POS datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1.0025.4MM PANWRAP NAT FLAME RET datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
TNC CONNECTOR IP67 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf