Grayhill, Inc. 50BP90-01-1-04N
50BP90-01-1-04N picture photo
Mfg. Part Number
50BP90-01-1-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T
Datasheet Download
50BP90-01-1-04N.pdf
Availability of 50BP90-01-1-04N
QUANTITY
50BP90-01-1-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50BP90-01-1-04N
Internal Part NumberEIS-50BP90-01-1-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions4
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw90°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50BP90-01-1-04N
Related Links50BP90-, 50BP90-01-1-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50BP90-01-1-04N Details Description
Related parts for 50BP90-01-1-04N
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 10A 125V datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
TI900 100X100X0.12MM datasheet.pdf
F39-LJ4 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf