Grayhill, Inc. 50BP90-01-2-02N
50BP90-01-2-02N picture photo
Mfg. Part Number
50BP90-01-2-02N
Brief Description
SWITCH ROTARY DPDT
Datasheet Download
50BP90-01-2-02N.pdf
Availability of 50BP90-01-2-02N
QUANTITY
50BP90-01-2-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50BP90-01-2-02N
Internal Part NumberEIS-50BP90-01-2-02N
Series50
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw90°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50BP90-01-2-02N
Related Links50BP90-, 50BP90-01-2-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50BP90-01-2-02N Details Description
Related parts for 50BP90-01-2-02N
AC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Analog, PWM Dimming 60mA Backlight 8-DFN (3x2) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 12pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf