Grayhill, Inc. 50BS60-01-1-06N
50BS60-01-1-06N picture photo
Mfg. Part Number
50BS60-01-1-06N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP6T
Datasheet Download
50BS60-01-1-06N.pdf
Availability of 50BS60-01-1-06N
QUANTITY
50BS60-01-1-06N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50BS60-01-1-06N
Internal Part NumberEIS-50BS60-01-1-06N
Series50
Number of Positions6
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP6T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw60°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50BS60-01-1-06N
Related Links50BS60-, 50BS60-01-1-06N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50BS60-01-1-06N Details Description
Related parts for 50BS60-01-1-06N
CASE PLASTIC GM 8.7"L X 7.45"W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
FUSE 80A 690V 1EK/76 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN IDC 17POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C048MS-3 0C1-1 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TV 21C 21#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
2100UF 30V 26X68 105C AXI datasheet.pdf