Grayhill, Inc. 50EP90-01-1-03N
50EP90-01-1-03N picture photo
Mfg. Part Number
50EP90-01-1-03N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP3T
Datasheet Download
50EP90-01-1-03N.pdf
Availability of 50EP90-01-1-03N
QUANTITY
50EP90-01-1-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50EP90-01-1-03N
Internal Part NumberEIS-50EP90-01-1-03N
Series50
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (4mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw90°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 7.11mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50EP90-01-1-03N
Related Links50EP90-, 50EP90-01-1-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50EP90-01-1-03N Details Description
Related parts for 50EP90-01-1-03N
IC ECONOSILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PIN .062 14-18AWG AU CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30LV+GROUND PIN datasheet.pdf
UFR,BECU,BF,RL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf