Grayhill, Inc. 50ES36-01-2-05S
50ES36-01-2-05S picture photo
Mfg. Part Number
50ES36-01-2-05S
Brief Description
SWITCH ROTARY DP5T
Datasheet Download
50ES36-01-2-05S.pdf
Availability of 50ES36-01-2-05S
QUANTITY
50ES36-01-2-05S Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ES36-01-2-05S
Internal Part NumberEIS-50ES36-01-2-05S
Series50
Number of Positions5
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP5T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (4mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 7.11mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ES36-01-2-05S
Related Links50ES36-, 50ES36-01-2-05S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50ES36-01-2-05S Details Description
Related parts for 50ES36-01-2-05S
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL R/A 16POS datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
5003 DC CONNECTOR W/ FILTER 10A datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf