Grayhill, Inc. 50ESP45-01C04N
50ESP45-01C04N picture photo
Mfg. Part Number
50ESP45-01C04N
Brief Description
SWITCH ROTARY DP4T
Datasheet Download
50ESP45-01C04N.pdf
Availability of 50ESP45-01C04N
QUANTITY
50ESP45-01C04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ESP45-01C04N
Internal Part NumberEIS-50ESP45-01C04N
Series50
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (4mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw45°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 7.11mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ESP45-01C04N
Related Links50ESP45, 50ESP45-01C04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50ESP45-01C04N Details Description
Related parts for 50ESP45-01C04N
IC VIDEO SW 3IN/2IN/1OUT 16-DMP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A SHORT T datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 400W datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 1W datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf