JST Sales America Inc. 50FLZ-SM1-R-TB(LF)(SN)
50FLZ-SM1-R-TB(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
50FLZ-SM1-R-TB(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 50POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
50FLZ-SM1-R-TB(LF)(SN).pdf
Availability of 50FLZ-SM1-R-TB(LF)(SN)
QUANTITY
50FLZ-SM1-R-TB(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of 50FLZ-SM1-R-TB(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-50FLZ-SM1-R-TB(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFLZ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Actuator MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50FLZ-SM1-R-TB(LF)(SN)
Related Links50FLZ-SM1-R, 50FLZ-SM1-R-TB(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
50FLZ-SM1-R-TB(LF)(SN) Details Description
Related parts for 50FLZ-SM1-R-TB(LF)(SN)
CONTROL RELAY CURRENT 110VAC DIN datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 40SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/10/180G 3.2SN BK datasheet.pdf
WASHER FLAT 3/8 NYLON datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
BROWN TIP JACK VERT PCB MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf