Rubycon 50JGV47M8X10.5
50JGV47M8X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
50JGV47M8X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
50JGV47M8X10.5.pdf
Availability of 50JGV47M8X10.5
QUANTITY
50JGV47M8X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50JGV47M8X10.5
Internal Part NumberEIS-50JGV47M8X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesJGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
Applications-
Ripple Current167mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50JGV47M8X10.5
Related Links50JGV47, 50JGV47M8X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50JGV47M8X10.5 Details Description
Related parts for 50JGV47M8X10.5
IC REG LDO 5V 0.3A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 9.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER 14POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES 56.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 30MA 12V datasheet.pdf
CONN FFC VERT 12POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 1500MM datasheet.pdf
508 TB PLU PLU DWON/SIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf