Grayhill, Inc. 50K45-01-1-04N
50K45-01-1-04N picture photo
Mfg. Part Number
50K45-01-1-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T
Datasheet Download
50K45-01-1-04N.pdf
Availability of 50K45-01-1-04N
QUANTITY
50K45-01-1-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50K45-01-1-04N
Internal Part NumberEIS-50K45-01-1-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw45°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50K45-01-1-04N
Related Links50K45-0, 50K45-01-1-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50K45-01-1-04N Details Description
Related parts for 50K45-01-1-04N
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-2-0500A-5000C datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 72MB 165BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf