Grayhill, Inc. 50K45-01-1-06N
50K45-01-1-06N picture photo
Mfg. Part Number
50K45-01-1-06N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP6T
Datasheet Download
50K45-01-1-06N.pdf
Availability of 50K45-01-1-06N
QUANTITY
50K45-01-1-06N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50K45-01-1-06N
Internal Part NumberEIS-50K45-01-1-06N
Series50
Number of Positions6
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP6T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw45°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50K45-01-1-06N
Related Links50K45-0, 50K45-01-1-06N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50K45-01-1-06N Details Description
Related parts for 50K45-01-1-06N
WASHER FLAT #6 FIBRE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 115V datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT SAMPLE FOR CURRENT TO 3A datasheet.pdf
OSC XO 132.8125MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 34POS datasheet.pdf
VARISTOR 198V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 192KHZ 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 50V SCREW datasheet.pdf