Grayhill, Inc. 50K60-01-1-02N
50K60-01-1-02N picture photo
Mfg. Part Number
50K60-01-1-02N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
50K60-01-1-02N.pdf
Availability of 50K60-01-1-02N
QUANTITY
50K60-01-1-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50K60-01-1-02N
Internal Part NumberEIS-50K60-01-1-02N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw60°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50K60-01-1-02N
Related Links50K60-0, 50K60-01-1-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50K60-01-1-02N Details Description
Related parts for 50K60-01-1-02N
CONN HEADER 17POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 120PS .050" SLD datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 802.15.4 32BIT 2.4G 56QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A PQFN datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf