Grayhill, Inc. 50K60-01-1-05N
50K60-01-1-05N picture photo
Mfg. Part Number
50K60-01-1-05N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP5T
Datasheet Download
50K60-01-1-05N.pdf
Availability of 50K60-01-1-05N
QUANTITY
50K60-01-1-05N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50K60-01-1-05N
Internal Part NumberEIS-50K60-01-1-05N
Series50
Number of Positions5
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP5T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50K60-01-1-05N
Related Links50K60-0, 50K60-01-1-05N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50K60-01-1-05N Details Description
Related parts for 50K60-01-1-05N
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SMA STRT PLG-PLG RG-142 .75M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf