Grayhill, Inc. 50KP36-01-1-05N
50KP36-01-1-05N picture photo
Mfg. Part Number
50KP36-01-1-05N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP5T
Datasheet Download
50KP36-01-1-05N.pdf
Availability of 50KP36-01-1-05N
QUANTITY
50KP36-01-1-05N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50KP36-01-1-05N
Internal Part NumberEIS-50KP36-01-1-05N
Series50
Number of Positions5
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP5T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50KP36-01-1-05N
Related Links50KP36-, 50KP36-01-1-05N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50KP36-01-1-05N Details Description
Related parts for 50KP36-01-1-05N
CONN HEADER .100 SINGL STR 13POS datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS50K/MC50F/MCG50K datasheet.pdf
IC CTRLR SW 2PHS 2OUTPUT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 47PF 50V 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf