Grayhill, Inc. 50KST60-01C03N
50KST60-01C03N picture photo
Mfg. Part Number
50KST60-01C03N
Brief Description
SWITCH ROTARY DP3T
Datasheet Download
50KST60-01C03N.pdf
Availability of 50KST60-01C03N
QUANTITY
50KST60-01C03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50KST60-01C03N
Internal Part NumberEIS-50KST60-01C03N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series50
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50KST60-01C03N
Related Links50KST60, 50KST60-01C03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50KST60-01C03N Details Description
Related parts for 50KST60-01C03N
TVS DIODE 7VWM 12VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 5.0" DIA datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 60POS datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf