Rubycon 50MS70.47MEFCT54X7
50MS70.47MEFCT54X7 picture photo
Mfg. Part Number
50MS70.47MEFCT54X7
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50MS70.47MEFCT54X7.pdf
Availability of 50MS70.47MEFCT54X7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
50MS70.47MEFCT54X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50MS70.47MEFCT54X7
Internal Part NumberEIS-50MS70.47MEFCT54X7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAlum Caps 30/Sept/2013
SeriesMS7
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50MS70.47MEFCT54X7
Related Links50MS70.47, 50MS70.47MEFCT54X7 Datasheet, Rubycon Distributor
50MS70.47MEFCT54X7 Details Description
Related parts for 50MS70.47MEFCT54X7
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
REFILL INK JET SMEAR RESISTANT datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 6.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 16SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED COOL WHITE 3680LM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf