Rubycon 50MS71MEFC4X7
50MS71MEFC4X7 picture photo
Mfg. Part Number
50MS71MEFC4X7
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50MS71MEFC4X7.pdf
Availability of 50MS71MEFC4X7
QUANTITY
50MS71MEFC4X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50MS71MEFC4X7
Internal Part NumberEIS-50MS71MEFC4X7
SeriesMS7
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50MS71MEFC4X7
Related Links50MS71, 50MS71MEFC4X7 Datasheet, Rubycon Distributor
50MS71MEFC4X7 Details Description
Related parts for 50MS71MEFC4X7
MOSFET N-CH 30V 13.6A 8-SOIC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 770MA 280 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 370MA 590 MOHM datasheet.pdf