Rubycon 50MS72.2MEFCTZ4X7
50MS72.2MEFCTZ4X7 picture photo
Mfg. Part Number
50MS72.2MEFCTZ4X7
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50MS72.2MEFCTZ4X7.pdf
Availability of 50MS72.2MEFCTZ4X7
QUANTITY
50MS72.2MEFCTZ4X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50MS72.2MEFCTZ4X7
Internal Part NumberEIS-50MS72.2MEFCTZ4X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS7
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50MS72.2MEFCTZ4X7
Related Links50MS72.2, 50MS72.2MEFCTZ4X7 Datasheet, Rubycon Distributor
50MS72.2MEFCTZ4X7 Details Description
Related parts for 50MS72.2MEFCTZ4X7
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf