Rubycon 50MXC2700MEFCSN25X25
50MXC2700MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
50MXC2700MEFCSN25X25
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
50MXC2700MEFCSN25X25.pdf
Availability of 50MXC2700MEFCSN25X25
QUANTITY
50MXC2700MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50MXC2700MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-50MXC2700MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.73A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50MXC2700MEFCSN25X25
Related Links50MXC2700M, 50MXC2700MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
50MXC2700MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 50MXC2700MEFCSN25X25
RES 36 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN CRIMP TERM FEMALE 20-24AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 32VWM 57.02VC P600 datasheet.pdf
OSC XO 65.536MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 90NS 56TSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf