Rubycon 50MXG3900MEFCSN25X25
50MXG3900MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
50MXG3900MEFCSN25X25
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
50MXG3900MEFCSN25X25.pdf
Availability of 50MXG3900MEFCSN25X25
QUANTITY
50MXG3900MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50MXG3900MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-50MXG3900MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50MXG3900MEFCSN25X25
Related Links50MXG3900M, 50MXG3900MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
50MXG3900MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 50MXG3900MEFCSN25X25
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 48V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3.3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf