Rubycon 50NA3.3MEFC5X11
50NA3.3MEFC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
50NA3.3MEFC5X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50NA3.3MEFC5X11.pdf
Availability of 50NA3.3MEFC5X11
QUANTITY
50NA3.3MEFC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50NA3.3MEFC5X11
Internal Part NumberEIS-50NA3.3MEFC5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNA
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50NA3.3MEFC5X11
Related Links50NA3.3, 50NA3.3MEFC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50NA3.3MEFC5X11 Details Description
Related parts for 50NA3.3MEFC5X11
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 30A 12V datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC LINE CARD ACCESS SW 20-SOIC datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf