Rubycon 50NA3.3MEFC5X11
50NA3.3MEFC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
50NA3.3MEFC5X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50NA3.3MEFC5X11.pdf
Availability of 50NA3.3MEFC5X11
QUANTITY
50NA3.3MEFC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50NA3.3MEFC5X11
Internal Part NumberEIS-50NA3.3MEFC5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNA
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50NA3.3MEFC5X11
Related Links50NA3.3, 50NA3.3MEFC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50NA3.3MEFC5X11 Details Description
Related parts for 50NA3.3MEFC5X11
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
DC-DC CONVERTERS 12V 20W 1.67A datasheet.pdf
OSC XO 54.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 33 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2176 SILVER 100 FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP 1 UF 20% 50 V datasheet.pdf