Rubycon 50NW71MEFC4X7
50NW71MEFC4X7 picture photo
Mfg. Part Number
50NW71MEFC4X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50NW71MEFC4X7.pdf
Availability of 50NW71MEFC4X7
QUANTITY
50NW71MEFC4X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50NW71MEFC4X7
Internal Part NumberEIS-50NW71MEFC4X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNW7
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50NW71MEFC4X7
Related Links50NW71, 50NW71MEFC4X7 Datasheet, Rubycon Distributor
50NW71MEFC4X7 Details Description
Related parts for 50NW71MEFC4X7
RES SMD 40.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 0.25A 8DMP datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN,SKT,SLDR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A PQFN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ST16C2550 44PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf