Rubycon 50NXA100MEFC10X16
50NXA100MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
50NXA100MEFC10X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50NXA100MEFC10X16.pdf
Availability of 50NXA100MEFC10X16
QUANTITY
50NXA100MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50NXA100MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-50NXA100MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNXA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current149mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50NXA100MEFC10X16
Related Links50NXA100, 50NXA100MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
50NXA100MEFC10X16 Details Description
Related parts for 50NXA100MEFC10X16
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM14T/MC14G/MDM14T datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT TRIPLE SERIAL 14SOIC datasheet.pdf
IC VCXO PLL CLK SYNTH 20-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 10POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AA datasheet.pdf