Grayhill, Inc. 50P60-01-1-05N
50P60-01-1-05N picture photo
Mfg. Part Number
50P60-01-1-05N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP5T
Datasheet Download
50P60-01-1-05N.pdf
Availability of 50P60-01-1-05N
QUANTITY
50P60-01-1-05N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50P60-01-1-05N
Internal Part NumberEIS-50P60-01-1-05N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions5
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP5T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw60°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50P60-01-1-05N
Related Links50P60-0, 50P60-01-1-05N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50P60-01-1-05N Details Description
Related parts for 50P60-01-1-05N
CAP CER 10UF 25V X5S 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL SCHMT TRG 8ULLGA datasheet.pdf
RCPT COVER SHELL SIZE 14 ANODIZE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf