Rubycon 50PK1MEFCT15X11
50PK1MEFCT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
50PK1MEFCT15X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50PK1MEFCT15X11.pdf
Availability of 50PK1MEFCT15X11
QUANTITY
50PK1MEFCT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PK1MEFCT15X11
Internal Part NumberEIS-50PK1MEFCT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PK1MEFCT15X11
Related Links50PK1ME, 50PK1MEFCT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50PK1MEFCT15X11 Details Description
Related parts for 50PK1MEFCT15X11
CONN FERR W TYPE 22AWG TURQUOISE datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 150V 5A ITO220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC 1.5KA datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 2500' datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.28A 370 MOHM datasheet.pdf
CLEVIS datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 630VDC 2DIP datasheet.pdf