Rubycon 50PK22MEFC5X11
50PK22MEFC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
50PK22MEFC5X11
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50PK22MEFC5X11.pdf
Availability of 50PK22MEFC5X11
QUANTITY
50PK22MEFC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PK22MEFC5X11
Internal Part NumberEIS-50PK22MEFC5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PK22MEFC5X11
Related Links50PK22M, 50PK22MEFC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50PK22MEFC5X11 Details Description
Related parts for 50PK22MEFC5X11
IDC CABLE - MDL50K/MC50G/X datasheet.pdf
CABLE USB A-A 1M datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
APPLICATOR 16-18AWG CONTACT datasheet.pdf
RES 1.49M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 30A TMBS datasheet.pdf