Grayhill, Inc. 50PT36-01-1-02N
50PT36-01-1-02N picture photo
Mfg. Part Number
50PT36-01-1-02N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
50PT36-01-1-02N.pdf
Availability of 50PT36-01-1-02N
QUANTITY
50PT36-01-1-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PT36-01-1-02N
Internal Part NumberEIS-50PT36-01-1-02N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel14.63mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PT36-01-1-02N
Related Links50PT36-, 50PT36-01-1-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50PT36-01-1-02N Details Description
Related parts for 50PT36-01-1-02N
FIXED IND 3.9MH 160MA 6.5 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 22MM 1/4-18NPT 5V datasheet.pdf
LEFT-OFF-RIGHT datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 376-BGA datasheet.pdf
RES 33 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
RES .68 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 25A datasheet.pdf