Rubycon 50PX470MEFC10X20
50PX470MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
50PX470MEFC10X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50PX470MEFC10X20.pdf
Availability of 50PX470MEFC10X20
QUANTITY
50PX470MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PX470MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-50PX470MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PX470MEFC10X20
Related Links50PX470M, 50PX470MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50PX470MEFC10X20 Details Description
Related parts for 50PX470MEFC10X20
IC MCU 8BIT 4KB OTP 20DIP datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR TRPL 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SPDT 5A 125V C-ROLL PLNGR datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 60A datasheet.pdf
CAP FILM 3600PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 130 OHM 1% 10W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
FASTON HSG FEM 6,35 1W datasheet.pdf