Rubycon 50PX470MEFCCA10X20
50PX470MEFCCA10X20 picture photo
Mfg. Part Number
50PX470MEFCCA10X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50PX470MEFCCA10X20.pdf
Availability of 50PX470MEFCCA10X20
QUANTITY
50PX470MEFCCA10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PX470MEFCCA10X20
Internal Part NumberEIS-50PX470MEFCCA10X20
SeriesPX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PX470MEFCCA10X20
Related Links50PX470ME, 50PX470MEFCCA10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50PX470MEFCCA10X20 Details Description
Related parts for 50PX470MEFCCA10X20
CONN EXPRESSCARD/34 MODULE TOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 4BIT HI SPD 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL R/A 4.75MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC PROSLIC PCM/SPI -140V 42LGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf