Rubycon 50RX302.2MTA8X11.5
50RX302.2MTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
50RX302.2MTA8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50RX302.2MTA8X11.5.pdf
Availability of 50RX302.2MTA8X11.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
50RX302.2MTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50RX302.2MTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-50RX302.2MTA8X11.5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAlum Caps 30/Sept/2013
Standard Package2,000
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50RX302.2MTA8X11.5
Related Links50RX302.2, 50RX302.2MTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50RX302.2MTA8X11.5 Details Description
Related parts for 50RX302.2MTA8X11.5
CONN HEADER .100 SINGL R/A 21POS datasheet.pdf
THERM NTC 33K OHMS 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 361 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.65X4.2MM HIGH CUR datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SOIC datasheet.pdf
RES 182 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf