Rubycon 50RX3022M8X11.5
50RX3022M8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
50RX3022M8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50RX3022M8X11.5.pdf
Availability of 50RX3022M8X11.5
QUANTITY
50RX3022M8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50RX3022M8X11.5
Internal Part NumberEIS-50RX3022M8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current260mA
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)