Rubycon 50RX30470MZO12.5X25
50RX30470MZO12.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
50RX30470MZO12.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50RX30470MZO12.5X25.pdf
Availability of 50RX30470MZO12.5X25
QUANTITY
50RX30470MZO12.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50RX30470MZO12.5X25
Internal Part NumberEIS-50RX30470MZO12.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current900mA @ 120Hz
Impedance51 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50RX30470MZO12.5X25
Related Links50RX30470, 50RX30470MZO12.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
50RX30470MZO12.5X25 Details Description
Related parts for 50RX30470MZO12.5X25
IDC CABLE - MKR26K/MC26M/MPD26K datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-6POS OPEN FRAME datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 8mH T/H datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 1BKN/50 AR UC datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP VT 16-20AWG TIN datasheet.pdf
RES 315 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
38 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf