Rubycon 50SEV0.1M4X5.5
50SEV0.1M4X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
50SEV0.1M4X5.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
50SEV0.1M4X5.5.pdf
Availability of 50SEV0.1M4X5.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
50SEV0.1M4X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50SEV0.1M4X5.5
Internal Part NumberEIS-50SEV0.1M4X5.5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAlum Caps 30/Sept/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSEV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50SEV0.1M4X5.5
Related Links50SEV0., 50SEV0.1M4X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50SEV0.1M4X5.5 Details Description
Related parts for 50SEV0.1M4X5.5
IC MOSFET DRIVER 6A HS 8SOIC datasheet.pdf
IC DIFF BUS TRANSCEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 64A TO240AA datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 6.5NS 119BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 8A 125V datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf