Rubycon 50SEV0.22M4X5.5
50SEV0.22M4X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
50SEV0.22M4X5.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
50SEV0.22M4X5.5.pdf
Availability of 50SEV0.22M4X5.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
50SEV0.22M4X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50SEV0.22M4X5.5
Internal Part NumberEIS-50SEV0.22M4X5.5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAlum Caps 30/Sept/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSEV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50SEV0.22M4X5.5
Related Links50SEV0., 50SEV0.22M4X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50SEV0.22M4X5.5 Details Description
Related parts for 50SEV0.22M4X5.5
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABINET CLASSIC II 26.31" BLUE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 700mA 8-SOP datasheet.pdf