Rubycon 50SKV4.7M5X5.5
50SKV4.7M5X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
50SKV4.7M5X5.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
50SKV4.7M5X5.5.pdf
Availability of 50SKV4.7M5X5.5
QUANTITY
50SKV4.7M5X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50SKV4.7M5X5.5
Internal Part NumberEIS-50SKV4.7M5X5.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50SKV4.7M5X5.5
Related Links50SKV4., 50SKV4.7M5X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50SKV4.7M5X5.5 Details Description
Related parts for 50SKV4.7M5X5.5
SSD 112GB 2.5" SATA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SNGL SCHMT-TRIG INVERT SC70-5 datasheet.pdf
IP CORE CORDIC ALGO EC/ECP CONF datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
06+06 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf