Grayhill, Inc. 50SP60-01-1-02N
50SP60-01-1-02N picture photo
Mfg. Part Number
50SP60-01-1-02N
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
50SP60-01-1-02N.pdf
Availability of 50SP60-01-1-02N
QUANTITY
50SP60-01-1-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50SP60-01-1-02N
Internal Part NumberEIS-50SP60-01-1-02N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series50
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw60°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50SP60-01-1-02N
Related Links50SP60-, 50SP60-01-1-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50SP60-01-1-02N Details Description
Related parts for 50SP60-01-1-02N
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
GRN CARD EDGE .100 X .140 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONN RECEPT 168POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf