Grayhill, Inc. 50SPT36-01C03S
50SPT36-01C03S picture photo
Mfg. Part Number
50SPT36-01C03S
Brief Description
SWITCH ROTARY DP3T
Datasheet Download
50SPT36-01C03S.pdf
Availability of 50SPT36-01C03S
QUANTITY
50SPT36-01C03S Order Process
Ship out your order
Specifications of 50SPT36-01C03S
Internal Part NumberEIS-50SPT36-01C03S
Series50
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP3T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel14.63mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50SPT36-01C03S
Related Links50SPT36, 50SPT36-01C03S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50SPT36-01C03S Details Description
Related parts for 50SPT36-01C03S
CONN SOCKET COMBO-D COAX 50 OHM datasheet.pdf
IC FAN CNTRL/DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
KIT EVAL PM6641 CHIPSET/DDR2/3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 45V datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 19.3MM datasheet.pdf
RES 18.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TFLEX SF6130 9" X 9" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf