Grayhill, Inc. 50SPT45-01B02N
50SPT45-01B02N picture photo
Mfg. Part Number
50SPT45-01B02N
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
50SPT45-01B02N.pdf
Availability of 50SPT45-01B02N
QUANTITY
50SPT45-01B02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50SPT45-01B02N
Internal Part NumberEIS-50SPT45-01B02N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series50
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw45°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel14.63mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50SPT45-01B02N
Related Links50SPT45, 50SPT45-01B02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50SPT45-01B02N Details Description
Related parts for 50SPT45-01B02N
IC DATA SELECTOR/MUX 2-1 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS MINI CPC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
ANT YAGI 3ELEM 896-970MHZ GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SR BTS PLUG 2 ASY DELTA GLD datasheet.pdf
MICRO MATE-N-LOK CRIMP TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf