Rubycon 50ST225MC44532
50ST225MC44532 picture photo
Mfg. Part Number
50ST225MC44532
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 2.2UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
50ST225MC44532.pdf
Availability of 50ST225MC44532
QUANTITY
50ST225MC44532 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ST225MC44532
Internal Part NumberEIS-50ST225MC44532
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPMLCAP (Polymer Multi-Layer Capacitor) Overview
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesPMLCAP®, ST
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.102" (2.60mm)
Surface Mount Land Size*
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ST225MC44532
Related Links50ST225, 50ST225MC44532 Datasheet, Rubycon Distributor
50ST225MC44532 Details Description
Related parts for 50ST225MC44532
FILTER LINE RFI WIRE LEAD 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 16-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
PIPE CABLE FAULT EMS LOCATR 5W datasheet.pdf